Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Limiti

Elektrikte sıfır limit 2016’da da olmadı. Sınırın 3600 kw-saat olmasına karar verildi

ucuz-enerji24 Aralık Cuma günü itibariyle, 2016 yılında uygulanacak olan ve herkesin büyük bir heyecanla beklediği “Serbest Tüketici Limiti” EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından yapılan açıklamaya göre 2016 yılında bu limitin 3600 kw-saat olmasına karar verildi. Herkesin dört gözle beklediği “sıfır limit” uygulamasına 2017 yılında geçilmesi hedefleniyor.

Uygulamanın 2016 yılında faaliyete geçmemesinin sebebi olarak hem sektörün hem de tüketicilerin böyle bir uygulamaya hazır olmadığının düşünülmesi. Tabii ki tek sebep olarak bu gösterilmiyor. Böyle bir uygulama için gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanmadığı, hala üzerinde çalışmalar yapıldığı da bilinen bir gerçek. Zira Enerji Piyasası Denetleme Kurumu olarak EPDK’nın ilgili birimlerinin bu konuda uzun süredir çalışmalar yaptığı da bilinmektedir.

EPİAŞ VE PERAKENDECİLER TAM AÇIK PİYASAYA ŞU AN İÇİN HAZIR DEĞİL

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun her değişen bu sınırı 3500 kw-saate çekmesi sonucu bugünkü fiyatlarla (kilovatsaat başı elektrik fiyatı 37.5 kuruş) örneğin ayda 110 TL elektrik faturası ödeyen her vatandaş, “serbest tüketici” olarak kendi tercih edeceği herhangi bir kaynaktan elektriğini satın alabilecek.

Serbest tüketiciler; istedikleri bölgeden, istedikleri il ya da ilçeden, kesinlikle bir şirket sınırlaması olmadan kendi ev ekonomilerine göre en uygun elektriği kullanabilecekler. Bu uygulama sayesinde aboneler hem bütçelerini kontrol altında tutmuş olacak hem de istediklerini elektriği kullanmış olacaklardır. Uygulanan bu yöntem sayesinde, her ay gelecek elektrik faturası da bir sürpriz olmaktan çıkacaktır.

 

Sıfır limit uygulamasına geçiş için özellikle altyapı konusundan birtakım yatırımlar yapılması gerektiği ve bunların bir kısmının yapıldığı da bilinmektedir. Böyle bir uygulamaya geçiş sırasında tüm bölgelerde bulunan tüketicilerin bu sistemi tamamen kavramış ve bu konuda bilinçli olması çok önemli bir faktördür. Uygulamanın başarılı olması ve amacına ulaşması için bu olmazsa olmaz bir şarttır.

 

Yapılan açıklamalar gösteriyor ki EPİAŞ ( Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi ) bu konuda yapılması gereken çalışmaları henüz tamamlamadı ve 2017’den önce de tamamlanması çok mümkün olmayacak.

 

2017 yılında, belirlenen hedeflere ulaşılıp “sıfır limit” uygulamasına geçilip geçilmeyeceğini 2016 sonunda öğrenebileceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir